venue burgee

Marstrand Big Boat Race 2016

Marstrand

Results as of 17:11 on May 29, 2016

Small Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 1.0 1.0 2.0 (7.0) 6.0 6.0 23.0 16.0
3 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 9.0 6.0 (11.0) 2.0 3.0 3.0 34.0 23.0
4 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 4.0 4.0 5.0 5.0 7.0 (8.0) 33.0 25.0
5 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 3.0 3.0 4.0 10.0 (12.0) 9.0 41.0 29.0
6 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 13.0 (14.0) 7.0 9.0 2.0 2.0 47.0 33.0
7 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 (14.0) 12.0 8.0 8.0 4.0 4.0 50.0 36.0
8 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 6.0 13.0 9.0 (15.0) 5.0 5.0 53.0 38.0
9 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 15.0 5.0 3.0 (20.0) 15.0 18.0 76.0 56.0
10 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 8.0 8.0 (26.0) 4.0 19.0 17.0 82.0 56.0
11 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 5.0 9.0 6.0 12.5 (27.0) 25.0 84.5 57.5
12 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 23.5 20.0 (28.0) 3.0 8.0 7.0 89.5 61.5
13 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 11.0 11.0 10.0 (23.0) 11.0 19.0 85.0 62.0
14 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 7.0 16.0 (30.0) 25.0 9.0 10.0 97.0 67.0
15 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 16.0 (23.0) 23.0 14.0 13.0 12.0 101.0 78.0
16 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 25.0 (35.0) 25.0 6.0 10.0 14.0 115.0 80.0
17 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 19.0 (29.0) 17.0 17.0 21.0 11.0 114.0 85.0
18 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 20.0 17.0 21.0 12.5 (24.5) 16.0 111.0 86.5
19 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 (39.0 DNF) 15.0 15.0 18.0 20.0 20.0 127.0 88.0
20 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 22.0 (34.0) 27.0 16.0 14.0 13.0 126.0 92.0
21 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 23.5 7.0 13.0 (28.0) 28.0 21.0 120.5 92.5
22 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 12.0 27.0 18.0 (29.0) 17.0 24.0 127.0 98.0
23 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 21.0 21.0 19.0 (24.0) 16.0 22.0 123.0 99.0
24 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350 17.0 10.0 12.0 27.0 (39.0 DNS) 39.0 DNS 144.0 105.0
25 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 (26.0) 18.0 14.0 22.0 26.0 26.0 132.0 106.0
26 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 18.0 30.0 29.0 (36.0) 22.0 15.0 150.0 114.0
27 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 29.0 19.0 (31.0) 19.0 24.5 23.0 145.5 114.5
28 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 10.0 32.0 16.0 (35.0) 31.0 28.0 152.0 117.0
29 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 35.0 28.0 (36.0) 11.0 23.0 30.0 163.0 127.0
30 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 28.0 26.0 (35.0) 26.0 18.0 29.0 162.0 127.0
31 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 27.0 (33.0) 20.0 30.0 29.0 31.0 170.0 137.0
32 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 30.0 24.0 24.0 32.0 33.0 (39.0 DNS) 182.0 143.0
33 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 (34.0) 25.0 22.0 34.0 34.0 32.0 181.0 147.0
34 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 33.0 (36.0) 33.0 21.0 32.0 33.0 188.0 152.0
35 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 31.0 31.0 (34.0) 33.0 30.0 27.0 186.0 152.0
36 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321 32.0 22.0 32.0 31.0 (39.0 DNS) 39.0 DNS 195.0 156.0
37 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333 (39.0 DNF) 39.0 DNS 39.0 DNS 39.0 DNS 39.0 DNS 39.0 DNS 234.0 195.0
37 21 Small HP1030 HorsePower SWE 22 Andreas Samuelsson 1.300 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 234.0 195.0

Large Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 (9.0) 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 21.0 12.0
2 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 2.0 6.0 1.0 4.0 5.0 (9.0) 27.0 18.0
3 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 (8.0) 3.0 5.0 7.0 4.0 1.0 28.0 20.0
4 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 4.0 4.0 2.0 (13.0) 10.0 3.0 36.0 23.0
5 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 5.0 10.0 (20.0) 6.0 1.0 4.0 46.0 26.0
6 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 1.0 1.0 3.0 3.0 (28.0 OCS) 28.0 DSQ 64.0 36.0
7 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 3.0 12.0 12.0 9.0 (16.0) 5.0 57.0 41.0
8 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 6.0 7.0 22.0 1.0 (28.0 OCS) 7.0 71.0 43.0
9 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 11.0 (17.0) 7.0 10.0 8.0 8.0 61.0 44.0
10 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 15.0 8.0 14.0 8.0 6.0 (28.0 DSQ) 79.0 51.0
11 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 17.0 5.0 9.0 (18.0) 9.0 12.0 70.0 52.0
12 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 13.0 19.0 (28.0 DSQ) 11.0 7.0 6.0 84.0 56.0
13 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 12.0 14.0 (18.0) 5.0 11.0 15.0 75.0 57.0
14 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 (28.0 OCS) 13.0 21.0 12.0 3.0 13.0 90.0 62.0
15 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 (28.0 OCS) 9.0 11.0 14.0 17.0 11.0 90.0 62.0
16 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 16.0 11.0 8.0 19.0 (28.0 OCS) 14.0 96.0 68.0
17 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 7.0 (24.0) 16.0 15.0 12.0 19.0 93.0 69.0
18 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 10.0 16.0 6.0 21.0 19.0 (22.0) 94.0 72.0
19 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 20.0 (23.0) 10.0 20.0 15.0 16.0 104.0 81.0
20 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 14.0 15.0 15.0 (23.0) 18.0 21.0 106.0 83.0
21 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 18.0 18.0 19.0 (24.0) 14.0 18.0 111.0 87.0
22 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 19.0 26.0 17.0 17.0 (28.0 OCS) 10.0 117.0 89.0
23 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 22.0 22.0 (23.0) 22.0 13.0 20.0 122.0 99.0
24 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 21.0 (27.0) 25.0 16.0 20.0 17.0 126.0 99.0
25 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 23.0 21.0 24.0 (25.0) 21.0 23.0 137.0 112.0
26 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728 (28.0 DNS) 20.0 13.0 26.0 28.0 DNS 28.0 DNS 143.0 115.0
27 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 (28.0 OCS) 25.0 26.0 27.0 28.0 OCS 28.0 DNS 162.0 134.0

R1 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 11:43:51 0:53:51 1:12:06 1.0
2 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 11:44:53 0:54:53 1:12:17 2.0
3 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 11:43:40 0:53:40 1:12:27 3.0
4 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 11:44:45 0:54:45 1:13:55 4.0
5 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 11:47:40 0:57:40 1:14:03 5.0
6 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 11:50:43 1:00:43 1:14:30 6.0
7 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 11:48:12 0:58:12 1:14:37 7.0
8 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 11:50:33 1:00:33 1:14:47 8.0
9 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 11:48:34 0:58:34 1:14:51 9.0
10 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 11:45:56 0:55:56 1:15:31 10.0
11 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 11:50:20 1:00:20 1:15:39 11.0
12 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 11:51:45 1:01:45 1:15:53 12.0
13 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 11:48:14 0:58:14 1:16:07 13.0
14 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 11:47:47 0:57:47 1:16:13 14.0
15 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 11:46:44 0:56:44 1:16:35 15.0
16 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 11:52:44 1:02:44 1:16:55 16.0
17 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350 11:47:00 0:57:00 1:16:57 17.0
18 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 11:50:47 1:00:47 1:17:41 18.0
19 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 11:53:07 1:03:07 1:17:42 19.0
20 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 11:52:26 1:02:26 1:17:51 20.0
21 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 11:51:02 1:01:02 1:17:53 21.0
22 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 11:51:08 1:01:08 1:17:57 22.0
23 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 11:52:30 1:02:30 1:18:45 23.5
23 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 11:48:46 0:58:46 1:18:45 23.5
25 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 11:50:46 1:00:46 1:19:03 25.0
26 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 11:54:16 1:04:16 1:19:14 26.0
27 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 11:53:10 1:03:10 1:19:35 27.0
28 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 11:52:25 1:02:25 1:20:24 28.0
29 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 11:49:57 0:59:57 1:20:38 29.0
30 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 11:51:23 1:01:23 1:21:05 30.0
31 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 11:54:10 1:04:10 1:21:22 31.0
32 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321 11:52:03 1:02:03 1:21:58 32.0
33 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 11:53:39 1:03:39 1:22:18 33.0
34 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 11:52:52 1:02:52 1:22:25 34.0
35 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 11:52:41 1:02:41 1:23:37 35.0
36 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259   DNF   39.0
36 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333 11:52:00 DNF   39.0

R2 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 13:26:53 0:56:53 1:16:10 1.0
2 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 13:27:58 0:57:58 1:16:21 2.0
3 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 13:27:05 0:57:05 1:17:04 3.0
4 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 13:27:12 0:57:12 1:17:13 4.0
5 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 13:27:24 0:57:24 1:17:29 5.0
6 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 13:31:17 1:01:17 1:18:19 6.0
7 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 13:28:51 0:58:51 1:18:52 7.0
8 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 13:33:54 1:03:54 1:18:55 8.0
9 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 13:32:24 1:02:24 1:20:07 9.0
10 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350 13:29:28 0:59:28 1:20:17 10.0
11 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 13:34:28 1:04:28 1:20:50 11.0
12 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 13:31:30 1:01:30 1:21:07 12.0
13 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 13:36:25 1:06:25 1:21:30 13.0
14 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 13:32:49 1:02:49 1:22:06 14.0
15 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 13:36:55 1:06:55 1:24:15 15.0
16 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 13:36:19 1:06:19 1:25:01 16.0
17 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 13:38:53 1:08:53 1:25:54 17.0
18 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 13:39:59 1:09:59 1:26:17 18.0
19 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 13:35:15 1:05:15 1:27:46 19.0
20 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 13:39:43 1:09:43 1:27:51 20.0
21 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 13:38:54 1:08:54 1:27:55 21.0
22 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321 13:36:41 1:06:41 1:28:05 22.0
23 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 13:41:59 1:11:59 1:28:15 23.0
24 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 13:37:13 1:07:13 1:28:48 24.0
25 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 13:38:24 1:08:24 1:29:40 25.0
26 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 13:40:08 1:10:08 1:30:20 26.0
27 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 13:43:40 1:13:40 1:30:32 27.0
28 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 13:39:00 1:09:00 1:32:03 28.0
29 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 13:44:58 1:14:58 1:32:17 29.0
30 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 13:42:59 1:12:59 1:33:16 30.0
31 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 13:43:44 1:13:44 1:33:30 31.0
32 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 13:39:16 1:09:16 1:33:31 32.0
33 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 13:44:16 1:14:16 1:33:35 33.0
34 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 13:43:29 1:13:29 1:33:41 34.0
35 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 13:42:56 1:12:56 1:34:53 35.0
36 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 13:43:24 1:13:24 1:34:54 36.0
37 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333   DNS   39.0

R3 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 152000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 16:47:31 1:27:31 1:55:16 1.0
2 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 16:46:29 1:26:29 1:55:48 2.0
3 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 16:48:25 1:28:25 1:59:22 3.0
4 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 16:48:36 1:28:36 1:59:37 4.0
5 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 16:48:47 1:28:47 1:59:51 5.0
6 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 16:53:54 1:33:54 2:00:34 6.0
7 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 16:52:30 1:32:30 2:00:54 7.0
8 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 16:51:40 1:31:40 2:00:55 8.0
9 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 16:58:46 1:38:46 2:01:11 9.0
10 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 16:57:05 1:37:05 2:01:45 10.0
11 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 16:55:52 1:35:52 2:02:31 11.0
12 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350 16:50:46 1:30:46 2:02:32 12.0
13 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 16:51:50 1:31:50 2:03:03 13.0
14 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 17:00:10 1:40:10 2:03:30 14.0
15 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 16:58:09 1:38:09 2:03:34 15.0
16 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 16:51:57 1:31:57 2:04:08 16.0
17 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 17:00:53 1:40:53 2:04:11 17.0
18 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 17:01:12 1:41:12 2:04:22 18.0
19 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 16:57:35 1:37:35 2:04:31 19.0
20 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 16:58:54 1:38:54 2:04:37 20.0
21 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 16:59:58 1:39:58 2:04:40 21.0
22 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 16:55:11 1:35:11 2:04:47 22.0
23 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 17:01:56 1:41:56 2:04:58 23.0
24 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 16:54:46 1:34:46 2:05:11 24.0
25 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 16:56:14 1:36:14 2:05:12 25.0
26 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 17:01:34 1:41:34 2:05:26 26.0
27 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 16:59:15 1:39:15 2:06:33 27.0
28 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 17:00:31 1:40:31 2:06:39 28.0
29 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 16:59:23 1:39:23 2:07:01 29.0
30 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 16:59:55 1:39:55 2:08:06 30.0
31 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 16:56:13 1:36:13 2:09:25 31.0
32 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321 16:58:18 1:38:18 2:09:51 32.0
33 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 17:00:45 1:40:45 2:10:16 33.0
34 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 17:02:58 1:42:58 2:10:34 34.0
35 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 17:01:46 1:41:46 2:11:05 35.0
36 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 16:59:37 1:39:37 2:12:53 36.0
37 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333   DNS   39.0

R4 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 11:37:14 0:47:14 1:02:12 1.0
2 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 11:39:27 0:49:27 1:03:12 2.0
3 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 11:41:29 0:51:29 1:04:52 3.0
4 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 11:42:36 0:52:36 1:04:58 4.0
5 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 11:38:13 0:48:13 1:05:06 5.0
6 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 11:40:29 0:50:29 1:05:41 6.0
7 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 11:39:06 0:49:06 1:05:45 7.0
8 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 11:39:53 0:49:53 1:05:48 8.0
9 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 11:40:23 0:50:23 1:05:51 9.0
10 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 11:38:58 0:48:58 1:06:06 10.0
11 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 11:39:47 0:49:47 1:06:25 11.0
12 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 11:41:46 0:51:46 1:06:28 12.5
12 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 11:43:18 0:53:18 1:06:28 12.5
14 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 11:44:29 0:54:29 1:06:48 14.0
15 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 11:44:30 0:54:30 1:06:52 15.0
16 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 11:42:58 0:52:58 1:07:32 16.0
17 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 11:45:06 0:55:06 1:07:50 17.0
18 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 11:44:02 0:54:02 1:08:02 18.0
19 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 11:40:36 0:50:36 1:08:03 19.0
20 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 11:40:29 0:50:29 1:08:09 20.0
21 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 11:42:48 0:52:48 1:08:16 21.0
22 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 11:45:23 0:55:23 1:08:17 22.0
23 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 11:44:28 0:54:28 1:08:18 23.0
24 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 11:43:34 0:53:34 1:08:21 24.0
25 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 11:43:21 0:53:21 1:08:24 25.0
26 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 11:43:43 0:53:43 1:09:11 26.0
27 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350 11:41:22 0:51:22 1:09:21 27.0
28 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 11:42:02 0:52:02 1:09:43 28.0
29 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 11:46:51 0:56:51 1:09:52 29.0
30 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 11:45:30 0:55:30 1:09:56 30.0
31 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321 11:43:47 0:53:47 1:11:03 31.0
32 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 11:44:36 0:54:36 1:12:08 32.0
33 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 11:47:09 0:57:09 1:12:28 33.0
34 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 11:45:55 0:55:55 1:13:18 34.0
35 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 11:44:40 0:54:40 1:13:48 35.0
36 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 11:49:43 0:59:43 1:16:19 36.0
37 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333   DNS   39.0

R5 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 13:05:44 0:55:44 1:13:24 1.0
2 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 13:07:09 0:57:09 1:14:42 2.0
3 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 13:09:09 0:59:09 1:15:36 3.0
4 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 13:08:27 0:58:27 1:17:06 4.0
5 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 13:12:59 1:02:59 1:17:17 5.0
6 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 13:08:10 0:58:10 1:17:53 6.0
7 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 13:07:42 0:57:42 1:17:54 7.0
8 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 13:11:53 1:01:53 1:17:58 8.0
9 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 13:10:53 1:00:53 1:18:03 9.0
10 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 13:10:12 1:00:12 1:18:19 10.0
11 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 13:12:44 1:02:44 1:18:40 11.0
12 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 13:08:31 0:58:31 1:19:00 12.0
13 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 13:14:52 1:04:52 1:19:32 13.0
14 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 13:12:48 1:02:48 1:20:04 14.0
15 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 13:09:22 0:59:22 1:20:09 15.0
16 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 13:12:52 1:02:52 1:20:13 16.0
17 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 13:15:21 1:05:21 1:20:19 17.0
18 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 13:12:22 1:02:22 1:20:20 18.0
19 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 13:15:04 1:05:04 1:20:21 19.0
20 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 13:13:56 1:03:56 1:20:30 20.0
21 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 13:15:53 1:05:53 1:21:06 21.0
22 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 13:13:40 1:03:40 1:21:22 22.0
23 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 13:11:01 1:01:01 1:21:24 23.0
24 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 13:15:24 1:05:24 1:21:33 24.5
24 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 13:10:38 1:00:38 1:21:33 24.5
26 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 13:16:20 1:06:20 1:21:47 26.0
27 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 13:13:52 1:03:52 1:22:00 27.0
28 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 13:11:26 1:01:26 1:22:19 28.0
29 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 13:16:06 1:06:06 1:23:17 29.0
30 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 13:16:17 1:06:17 1:24:03 30.0
31 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 13:12:42 1:02:42 1:24:39 31.0
32 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 13:16:27 1:06:27 1:25:55 32.0
33 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321 13:15:29 1:05:29 1:26:30 33.0
34 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 13:16:51 1:06:51 1:27:38 34.0
35 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350   DNS   39.0
35 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321   DNS   39.0
35 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333   DNS   39.0

R6 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 134000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 25 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.317 14:55:42 1:15:42 1:39:42 1.0
2 23 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.307 14:57:02 1:17:02 1:40:41 2.0
3 16 Small First 35 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.278 14:59:49 1:19:49 1:42:00 3.0
4 26 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.319 14:58:22 1:18:22 1:43:22 4.0
5 2 Small X-332 Xanda SWE 80 Dan Turesson 1.227 15:04:46 1:24:46 1:44:01 5.0
6 31 Small Farr 30 srs Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.339 14:57:48 1:17:48 1:44:10 6.0
7 10 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.260 15:03:39 1:23:39 1:45:24 7.0
8 36 Small Farr 30 Happy Yachting SWE 6100 Pär Svärdsson 1.350 14:58:09 1:18:09 1:45:30 8.0
9 38 Small Farr 30 Topas GER 5373 Dr Harald Brüning 1.350 14:58:49 1:18:49 1:46:24 9.0
10 18 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.282 15:03:09 1:23:09 1:46:36 10.0
11 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.231 15:06:38 1:26:38 1:46:39 11.0
12 1 Small X-99 Eldfågeln SWE 73 Marcus Andersson 1.226 15:07:02 1:27:02 1:46:42 12.0
13 13 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.275 15:03:50 1:23:50 1:46:53 13.0
14 22 Small X-119 Carmen SWE 7 Göran Wiking 1.301 15:02:25 1:22:25 1:47:13 14.0
15 15 Small First 35 Elusive SWE 23 Krister Gustafsson 1.278 15:04:04 1:24:04 1:47:26 15.0
16 7 Small X-99 Piano SWE 346 Hugo Norell 1.247 15:06:13 1:26:13 1:47:31 16.0
17 6 Small First 36.7 Zigge First SWE 393 Claes Hellström 1.235 15:07:13 1:27:13 1:47:43 17.0
18 37 Small Farr 30 HEAT GER 4640 Max Augustin 1.350 14:59:49 1:19:49 1:47:45 18.0
19 8 Small X-34 TemptationX SWE 10915 Jonas Karlsson 1.254 15:06:00 1:26:00 1:47:51 19.0
20 9 Small Gambler 38 Cheetah SWE 10533 Evan Thorsson 1.259 15:06:13 1:26:13 1:48:33 20.0
21 32 Small Mumm 36 Pakalolo USA 50390 Marius Andersen 1.340 15:01:01 1:21:01 1:48:34 21.0
22 14 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.276 15:05:18 1:25:18 1:48:51 22.0
23 33 Small Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.345 15:01:15 1:21:15 1:49:17 23.0
24 3 Small X-332 Glenn SWE 326 Martin Hansson 1.229 15:09:40 1:29:40 1:50:12 24.0
25 17 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.284 15:05:52 1:25:52 1:50:15 25.0
26 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.233 15:09:28 1:29:28 1:50:19 26.0
27 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.268 15:07:58 1:27:58 1:51:33 27.0
28 34 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.350 15:02:47 1:22:47 1:51:45 28.0
29 19 Small Archambault 35 Jigy Jigy LTU 1034 Roger Ahlqvist 1.288 15:06:49 1:26:49 1:51:49 29.0
30 30 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.334 15:03:59 1:23:59 1:52:02 30.0
31 11 Small X-34 Daytime Drama SWE 43 Svante Berggren 1.260 15:08:56 1:28:56 1:52:03 31.0
32 24 Small Arcona 370 Våga II SWE 61 Per Croner 1.311 15:06:39 1:26:39 1:53:36 32.0
33 20 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.293 15:11:21 1:31:21 1:58:07 33.0
34 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Christopher Andersen 1.350   DNS   39.0
34 28 Small 11:Metre OD xthyra11 SWE 180 Björn Sterner 1.321   DNS   39.0
34 27 Small 11:Metre OD Air Force One NOR 191 Erlend Munkeby 1.321   DNS   39.0
34 29 Small Farr 30 SRS Mrs Freckles SWE 34 Lena Boymo-Having 1.333   DNS   39.0

R1 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 11:52:58 0:52:58 1:16:32 1.0
2 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 11:52:19 0:52:19 1:17:01 2.0
3 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 11:57:00 0:57:00 1:18:05 3.0
4 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 11:53:29 0:53:29 1:18:40 4.0
5 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 11:56:47 0:56:47 1:18:42 5.0
6 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 11:51:20 0:51:20 1:19:34 6.0
7 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 11:59:04 0:59:04 1:19:48 7.0
8 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 11:55:47 0:55:47 1:20:26 8.0
9 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 11:54:27 0:54:27 1:20:29 9.0
10 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 11:58:46 0:58:46 1:20:34 10.0
11 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 11:55:23 0:55:23 1:20:52 11.0
12 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 11:59:36 0:59:36 1:21:00 12.0
13 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 11:56:30 0:56:30 1:21:49 13.0
14 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 12:00:34 1:00:34 1:22:19 14.0
15 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 11:58:11 0:58:11 1:22:37 15.0
16 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 11:58:34 0:58:34 1:23:03 16.0
17 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 11:56:39 0:56:39 1:23:06 17.0
18 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 12:03:01 1:03:01 1:23:37 18.0
19 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 12:01:18 1:01:18 1:24:21 19.0
20 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 12:01:30 1:01:30 1:24:45 20.0
21 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 11:58:22 0:58:22 1:25:23 21.0
22 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 12:00:37 1:00:37 1:26:01 22.0
23 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 12:01:53 1:01:53 1:27:26 23.0
24 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 11:58:11 OCS   28.0
24 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 11:51:44 OCS   28.0
24 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728   DNS   28.0
24 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 11:55:56 OCS   28.0

R2 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 13:44:37 0:59:37 1:26:09 1.0
2 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 13:43:32 0:58:32 1:26:31 2.0
3 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 13:45:12 1:00:12 1:26:49 3.0
4 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 13:44:17 0:59:17 1:27:12 4.0
5 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 13:44:55 0:59:55 1:27:54 5.0
6 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 13:45:10 1:00:10 1:28:34 6.0
7 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 13:42:11 0:57:11 1:28:38 7.0
8 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 13:48:13 1:03:13 1:29:46 8.0
9 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 13:45:32 1:00:32 1:33:02 9.0
10 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 13:52:49 1:07:49 1:34:00 10.0
11 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 13:51:22 1:06:22 1:34:06 11.0
12 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 13:53:42 1:08:42 1:34:07 12.0
13 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 13:55:54 1:10:54 1:35:05 13.0
14 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 13:55:12 1:10:12 1:35:24 14.0
15 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 13:55:27 1:10:27 1:35:44 15.0
16 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 13:56:00 1:11:00 1:37:20 16.0
17 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 13:52:01 1:07:01 1:37:51 17.0
18 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 13:58:49 1:13:49 1:37:57 18.0
19 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 13:52:45 1:07:45 1:38:06 19.0
20 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728 13:41:54 0:56:54 1:38:19 20.0
21 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 13:55:28 1:10:28 1:39:34 21.0
22 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 13:55:42 1:10:42 1:40:19 22.0
23 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 13:57:57 1:12:57 1:40:32 23.0
24 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 13:59:32 1:14:32 1:40:42 24.0
25 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 13:49:56 1:04:56 1:41:02 25.0
26 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 13:58:28 1:13:28 1:41:05 26.0
27 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 13:54:49 1:09:49 1:42:09 27.0

R3 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 151000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 16:32:55 1:22:55 2:02:03 1.0
2 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 16:33:21 1:23:21 2:02:36 2.0
3 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 16:35:59 1:25:59 2:04:15 3.0
4 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 16:34:48 1:24:48 2:05:20 4.0
5 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 16:39:02 1:29:02 2:08:23 5.0
6 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 16:43:53 1:33:53 2:08:43 6.0
7 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 16:38:18 1:28:18 2:08:55 7.0
8 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 16:42:00 1:32:00 2:10:27 8.0
9 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 16:39:32 1:29:32 2:11:21 9.0
10 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 16:46:54 1:36:54 2:13:32 10.0
11 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 16:37:09 1:27:09 2:13:57 11.0
12 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 16:47:56 1:37:56 2:14:10 12.0
13 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728 16:27:41 1:17:41 2:14:14 13.0
14 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 16:44:49 1:34:49 2:14:38 14.0
15 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 16:50:09 1:40:09 2:16:06 15.0
16 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 16:51:00 1:41:00 2:16:27 16.0
17 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 16:49:22 1:39:22 2:16:44 17.0
18 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 16:50:39 1:40:39 2:16:47 18.0
19 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 16:53:08 1:43:08 2:16:51 19.0
20 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 16:49:17 1:39:17 2:17:36 20.0
21 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 16:52:50 1:42:50 2:17:54 21.0
22 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 16:40:15 1:30:15 2:19:53 22.0
23 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 16:48:55 1:38:55 2:20:22 23.0
24 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 16:50:00 1:40:00 2:21:18 24.0
25 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 16:47:42 1:37:42 2:22:56 25.0
26 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 16:43:58 1:33:58 2:26:13 26.0
27 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 16:43:22 DSQ   28.0

R4 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 11:45:15 0:45:15 1:10:08 1.0
2 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 11:48:24 0:48:24 1:11:32 2.0
3 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 11:49:51 0:49:51 1:12:02 3.0
4 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 11:49:05 0:49:05 1:12:15 4.0
5 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 11:53:12 0:53:12 1:12:18 5.0
6 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 11:52:11 0:52:11 1:12:20 6.0
7 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 11:50:36 0:50:36 1:12:58 7.0
8 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 11:51:30 0:51:30 1:13:08 8.0
9 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 11:53:40 0:53:40 1:13:31 9.0
10 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 11:50:24 0:50:24 1:13:35 10.0
11 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 11:50:55 0:50:55 1:13:44 11.0
12 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 11:55:00 0:55:00 1:13:45 12.0
13 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 11:50:09 0:50:09 1:13:46 13.0
14 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 11:48:00 0:48:00 1:13:47 14.0
15 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 11:54:53 0:54:53 1:14:09 15.0
16 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 11:50:44 0:50:44 1:14:13 16.0
17 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 11:54:05 0:54:05 1:14:25 17.0
18 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 11:50:48 0:50:48 1:14:31 18.0
19 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 11:52:49 0:52:49 1:14:54 19.0
20 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 11:54:37 0:54:37 1:15:16 20.0
21 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 11:55:24 0:55:24 1:15:57 21.0
22 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 11:53:42 0:53:42 1:16:12 22.0
23 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 11:56:28 0:56:28 1:16:44 23.0
24 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 11:57:59 0:57:59 1:16:57 24.0
25 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 11:55:02 0:55:02 1:17:46 25.0
26 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728 11:47:24 0:47:24 1:21:54 26.0
27 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 11:53:20 0:53:20 1:22:59 27.0

R5 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 13:20:46 1:00:46 1:24:13 1.0
2 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 13:17:14 0:57:14 1:24:35 2.0
3 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 13:23:14 1:03:14 1:24:48 3.0
4 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 13:19:00 0:59:00 1:25:05 4.0
5 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 13:17:53 0:57:53 1:25:12 5.0
6 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 13:20:08 1:00:08 1:25:23 6.0
7 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 13:19:11 0:59:11 1:25:42 7.0
8 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 13:19:05 0:59:05 1:26:16 8.0
9 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 13:19:01 0:59:01 1:26:35 9.0
10 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 13:18:54 0:58:54 1:26:39 10.0
11 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 13:23:49 1:03:49 1:26:44 11.0
12 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 13:24:58 1:04:58 1:27:46 12.0
13 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 13:22:12 1:02:12 1:28:16 13.0
14 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 13:26:38 1:06:38 1:28:25 14.0
15 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 13:24:27 1:04:27 1:28:49 15.0
16 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 13:24:58 1:04:58 1:29:00 16.0
17 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 13:18:02 0:58:02 1:29:12 17.0
18 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 13:25:41 1:05:41 1:29:16 18.0
19 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 13:25:15 1:05:15 1:29:27 19.0
20 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 13:21:15 1:01:15 1:29:37 20.0
21 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 13:25:33 1:05:33 1:32:37 21.0
22 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 13:19:06 OCS   28.0
22 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 13:14:59 OCS   28.0
22 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 13:22:02 OCS   28.0
22 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 13:23:16 OCS   28.0
22 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728   DNS   28.0
22 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556 13:22:37 OCS   28.0

R6 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 135000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 53 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.442 15:07:08 1:17:08 1:51:14 1.0
2 56 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.478 15:05:19 1:15:19 1:51:19 2.0
3 60 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.471 15:06:10 1:16:10 1:52:02 3.0
4 48 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.386 15:11:26 1:21:26 1:52:52 4.0
5 44 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.370 15:12:39 1:22:39 1:53:14 5.0
6 55 Large Xp-44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.448 15:08:19 1:18:19 1:53:24 6.0
7 63 Large HH42 Raa Glede NOR 16000 Christen With 1.550 15:03:14 1:13:14 1:53:31 7.0
8 57 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.460 15:08:03 1:18:03 1:53:57 8.0
9 61 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.472 15:07:29 1:17:29 1:54:03 9.0
10 46 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.376 15:12:58 1:22:58 1:54:10 10.0
11 62 Large GP42 Al Capone NOR 12242 Christian von Trepka 1.537 15:04:20 1:14:20 1:54:15 11.0
12 59 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.467 15:08:14 1:18:14 1:54:46 12.0
13 40 Large Arcona 380 Arcona SWE 27 Urban Lagnéus 1.341 15:16:08 1:26:08 1:55:30 13.0
14 50 Large King 40 Magic NOR 13540 Aasmund Drolsum 1.418 15:11:47 1:21:47 1:55:58 14.0
15 43 Large Sinergia 40 Lurifax GBR 4907 Magnus Dahl 1.359 15:15:43 1:25:43 1:56:29 15.0
16 47 Large First 40 La Veuve Noire SWE 38 Pär Larsson 1.378 15:15:31 1:25:31 1:57:51 16.0
17 58 Large Xp-44 Veronix SWE 98 Anders Lundmark 1.463 15:10:43 1:20:43 1:58:05 17.0
18 39 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.327 15:19:17 1:29:17 1:58:29 18.0
19 41 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.351 15:18:34 1:28:34 1:59:39 19.0
20 51 Large X-41 OD Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.419 15:14:36 1:24:36 2:00:03 20.0
21 42 Large Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.359 15:18:39 1:28:39 2:00:29 21.0
22 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.371 15:18:01 1:28:01 2:00:40 22.0
23 49 Large M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.413 15:17:46 1:27:46 2:04:01 23.0
24 54 Large Swan 45 Tarok 7 DEN 9503 Erik Berth 1.445 15:08:21 DSQ   28.0
24 52 Large X-41 OD Xen-Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.420 15:10:28 DSQ   28.0
24 65 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.728   DNS   28.0
24 64 Large J/V 47 Yatzy NOR 11211 Geir Jensen 1.556   DNS   28.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 39
DNFStarted but did not finish 39
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 28
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 28


www.blur.se/MBBR

Sailwave Scoring Software 2.9.3
www.sailwave.com