venue burgee

Marstrand Big Boat Race 2017

Marstrand

Results are final as of 16:25 on May 28, 2017

Small Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 1.0 12.0 9.0
2 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 (5.0) 4.0 1.0 2.0 2.0 2.0 16.0 11.0
3 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 2.0 1.0 3.0 (9.0) 5.0 5.0 25.0 16.0
4 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 1.0 3.0 4.0 5.0 (43.0 OCS) 4.0 60.0 17.0
5 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 8.0 (9.0) 8.0 6.0 1.0 3.0 35.0 26.0
6 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 4.0 5.0 6.0 10.0 10.0 (21.0) 56.0 35.0
7 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 13.0 6.0 11.0 7.0 (19.0) 7.0 63.0 44.0
8 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 6.0 8.0 9.5 11.0 (14.0) 11.0 59.5 45.5
9 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 7.0 13.0 (23.0) 21.0 6.0 6.0 76.0 53.0
10 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 9.0 16.0 17.0 8.0 4.0 (25.0) 79.0 54.0
11 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 15.0 10.0 (21.0) 3.0 16.0 14.0 79.0 58.0
12 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 11.0 11.0 13.5 (38.0) 11.0 16.0 100.5 62.5
13 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 19.0 18.0 7.0 12.0 (27.0) 9.0 92.0 65.0
14 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 14.0 19.0 13.5 (24.0) 8.5 13.0 92.0 68.0
15 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 23.0 14.0 (36.0) 16.0 8.5 8.0 105.5 69.5
16 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 17.0 12.0 5.0 (28.0) 18.0 24.0 104.0 76.0
17 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 (25.0) 22.0 18.0 20.0 7.0 12.0 104.0 79.0
18 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 21.0 29.0 (35.0) 14.0 12.0 15.0 126.0 91.0
19 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 (33.0) 31.0 29.0 4.0 21.0 10.0 128.0 95.0
20 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 10.0 20.0 15.0 (36.5) 20.0 31.0 132.5 96.0
21 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 12.0 15.0 24.5 23.0 26.0 (28.0) 128.5 100.5
22 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 (31.0) 30.0 16.0 15.0 23.0 17.5 132.5 101.5
23 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 20.0 17.0 19.0 17.0 30.0 (43.0 DNF) 146.0 103.0
24 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 26.5 25.0 (31.0) 22.0 13.0 19.0 136.5 105.5
25 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 28.0 21.0 12.0 19.0 (35.0) 29.0 144.0 109.0
26 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 22.0 23.0 24.5 25.0 15.0 (35.0) 144.5 109.5
27 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 18.0 27.0 28.0 (29.0) 22.0 17.5 141.5 112.5
28 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104 16.0 7.0 (43.0 DNF) 32.5 43.0 OCS 22.0 163.5 120.5
29 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 24.0 (37.0) 20.0 27.0 25.0 30.0 163.0 126.0
30 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 26.5 34.0 32.0 18.0 (43.0 OCS) 23.0 176.5 133.5
31 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 34.0 24.0 27.0 (35.0) 24.0 27.0 171.0 136.0
32 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 (36.0) 28.0 33.0 30.0 17.0 32.0 176.0 140.0
33 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 29.0 (39.0) 9.5 39.0 31.0 37.0 184.5 145.5
34 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 30.0 26.0 (38.0) 26.0 34.0 33.0 187.0 149.0
35 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 (40.0) 40.0 34.0 13.0 29.0 34.0 190.0 150.0
36 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 39.0 33.0 26.0 (40.0) 37.0 20.0 195.0 155.0
37 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 38.0 32.0 22.0 31.0 33.0 (43.0 DNF) 199.0 156.0
38 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 32.0 35.0 30.0 32.5 28.0 (36.0) 193.5 157.5
39 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 37.0 38.0 (40.0) 36.5 36.0 26.0 213.5 173.5
40 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 35.0 36.0 (39.0) 34.0 32.0 39.0 215.0 176.0
41 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 (41.0) 41.0 37.0 41.0 38.0 38.0 236.0 195.0
42 1 Small J/92 Jalla SWE 11033 Christer Omerain 1.002 (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 258.0 215.0

Large Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 1.0 1.0 2.0 1.0 4.0 (26.0 UFD) 35.0 9.0
2 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 (7.0) 2.0 1.0 3.0 2.0 2.0 17.0 10.0
3 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 (15.0) 3.0 3.0 5.0 1.0 5.0 32.0 17.0
4 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 2.0 5.0 6.0 9.0 (26.0 OCS) 1.0 49.0 23.0
5 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 3.0 (12.0) 4.0 2.0 6.0 10.0 37.0 25.0
6 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 (10.5) 8.0 10.0 8.0 3.0 6.0 45.5 35.0
7 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 8.0 7.0 9.0 6.0 (11.0) 8.0 49.0 38.0
8 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 6.0 13.5 8.0 7.0 7.0 (14.0) 55.5 41.5
9 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 9.0 9.0 5.0 (14.0) 12.0 9.0 58.0 44.0
10 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 12.0 4.0 7.0 (21.0) 17.0 7.0 68.0 47.0
11 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 14.0 (16.0) 11.0 13.0 8.0 4.0 66.0 50.0
12 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 (22.0) 10.0 12.0 16.0 5.0 11.5 76.5 54.5
13 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 18.0 (21.0) 13.0 11.0 15.0 3.0 81.0 60.0
14 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 (21.0) 20.0 14.0 4.0 9.0 17.0 85.0 64.0
15 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 13.0 11.0 16.0 (22.0) 13.0 11.5 86.5 64.5
16 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 5.0 13.5 (20.0) 15.0 18.0 15.0 86.5 66.5
17 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 4.0 (19.0) 15.0 18.5 14.0 16.0 86.5 67.5
18 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 17.0 (22.0) 17.0 10.0 10.0 18.0 94.0 72.0
19 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 10.5 15.0 18.0 17.0 16.0 (19.0) 95.5 76.5
20 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 (23.0) 6.0 19.0 20.0 19.0 13.0 100.0 77.0
21 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 16.0 18.0 21.0 18.5 20.0 (26.0 UFD) 119.5 93.5
22 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 19.0 17.0 23.0 12.0 (26.0 OCS) 26.0 UFD 123.0 97.0
23 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 20.0 23.0 22.0 (26.0 DNF) 21.0 20.0 132.0 106.0
24 53 Large X-41 X-en Min NOR 10 Ronny Lindquist 1.169 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 156.0 130.0
24 48 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.159 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 156.0 130.0

R1 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 13:36:35 0:41:35 0:46:04 1.0
2 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 13:37:11 0:42:11 0:47:00 2.0
3 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 13:39:38 0:44:38 0:48:23 3.0
4 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 13:39:26 0:44:26 0:49:06 4.0
5 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 13:41:12 0:46:12 0:49:51 5.0
6 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 13:40:04 0:45:04 0:50:20 6.0
7 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 13:38:35 0:43:35 0:50:31 7.0
8 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 13:41:25 0:46:25 0:51:06 8.0
9 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 13:42:41 0:47:41 0:51:30 9.0
10 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 13:41:41 0:46:41 0:52:09 10.0
11 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 13:42:57 0:47:57 0:52:10 11.0
12 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 13:46:55 0:51:55 0:52:20 12.0
13 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 13:43:30 0:48:30 0:52:37 13.0
14 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 13:45:00 0:50:00 0:52:42 14.0
15 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 13:44:06 0:49:06 0:53:16 15.0
16 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104 13:43:46 0:48:46 0:53:50 16.0
17 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 13:43:17 0:48:17 0:54:02 17.0
18 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 13:46:24 0:51:24 0:54:07 18.0
19 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 13:45:07 0:50:07 0:54:32 19.0
20 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 13:47:37 0:52:37 0:54:34 20.0
21 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 13:47:19 0:52:19 0:54:40 21.0
22 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 13:48:20 0:53:20 0:54:43 22.0
23 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 13:45:29 0:50:29 0:54:56 23.0
24 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 13:49:54 0:54:54 0:55:04 24.0
25 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 13:48:12 0:53:12 0:55:10 25.0
26 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 13:50:48 0:55:48 0:56:35 26.5
26 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 13:48:38 0:53:38 0:56:35 26.5
28 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 13:47:57 0:52:57 0:57:02 28.0
29 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 13:48:06 0:53:06 0:57:15 29.0
30 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 13:47:02 0:52:02 0:57:52 30.0
31 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 13:50:44 0:55:44 0:57:54 31.0
32 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 13:51:38 0:56:38 0:58:06 32.0
33 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 13:51:07 0:56:07 0:58:12 33.0
34 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 13:52:38 0:57:38 0:58:33 34.0
35 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 13:50:19 0:55:19 0:58:35 35.0
36 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 13:51:46 0:56:46 0:59:26 36.0
37 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 13:52:18 0:57:18 0:59:46 37.0
38 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 13:53:19 0:58:19 1:01:03 38.0
39 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 13:53:50 0:58:50 1:01:36 39.0
40 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 13:53:05 0:58:05 1:02:44 40.0
41 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 13:56:05 1:01:05 1:04:08 41.0

R2 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 142500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 15:09:12 0:44:12 0:49:14 1.0
2 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 15:10:26 0:45:26 0:49:15 2.0
3 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 15:10:17 0:45:17 0:50:10 3.0
4 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 15:12:30 0:47:30 0:51:15 4.0
5 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 15:11:47 0:46:47 0:51:42 5.0
6 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 15:13:18 0:48:18 0:52:24 6.0
7 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104 15:12:47 0:47:47 0:52:45 7.0
8 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 15:12:17 0:47:17 0:52:49 8.0
9 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 15:13:00 0:48:00 0:52:51 9.0
10 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 15:14:17 0:49:17 0:53:28 10.0
11 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 15:14:48 0:49:48 0:54:11 11.0
12 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 15:13:33 0:48:33 0:54:20 12.0
13 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 15:12:16 0:47:16 0:54:47 13.0
14 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 15:15:23 0:50:23 0:54:49 14.0
15 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 15:19:30 0:54:30 0:54:56 15.0
16 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 15:16:10 0:51:10 0:55:16 16.0
17 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 15:18:23 0:53:23 0:55:22 17.0
18 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 15:16:21 0:51:21 0:55:52 18.0
19 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 15:18:16 0:53:16 0:56:09 19.0
20 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 15:15:33 0:50:33 0:56:28 20.0
21 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 15:17:50 0:52:50 0:56:54 21.0
22 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 15:20:00 0:55:00 0:57:02 22.0
23 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 15:20:56 0:55:56 0:57:23 23.0
24 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 15:21:34 0:56:34 0:57:28 24.0
25 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 15:21:57 0:56:57 0:57:45 25.0
26 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 15:16:57 0:51:57 0:57:46 26.0
27 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 15:20:44 0:55:44 0:58:41 27.0
28 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 15:21:05 0:56:05 0:58:43 28.0
29 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 15:21:14 0:56:14 0:58:46 29.0
30 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 15:21:56 0:56:56 0:59:09 30.0
31 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 15:22:13 0:57:13 0:59:20 31.0
32 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 15:22:35 0:57:35 1:00:17 32.0
33 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 15:23:09 0:58:09 1:00:53 33.0
34 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 15:22:54 0:57:54 1:01:05 34.0
35 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 15:24:58 0:59:58 1:01:32 35.0
36 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 15:23:22 0:58:22 1:01:49 36.0
37 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 15:27:50 1:02:50 1:03:01 37.0
38 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 15:25:52 1:00:52 1:03:29 38.0
39 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 15:24:01 0:59:01 1:03:37 39.0
40 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 15:23:56 0:58:56 1:03:39 40.0
41 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 15:26:42 1:01:42 1:04:47 41.0

R3 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 155000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 16:33:39 0:43:39 0:47:06 1.0
2 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 16:33:42 0:43:42 0:47:22 2.0
3 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 16:32:54 0:42:54 0:47:47 3.0
4 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 16:33:47 0:43:47 0:48:31 4.0
5 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 16:33:22 0:43:22 0:48:32 5.0
6 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 16:34:15 0:44:15 0:48:54 6.0
7 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 16:35:32 0:45:32 0:49:32 7.0
8 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 16:35:18 0:45:18 0:49:53 8.0
9 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 16:34:46 0:44:46 0:50:00 9.5
9 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 16:36:23 0:46:23 0:50:00 9.5
11 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 16:36:07 0:46:07 0:50:02 11.0
12 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 16:36:58 0:46:58 0:50:35 12.0
13 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 16:36:53 0:46:53 0:51:01 13.5
13 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 16:38:24 0:48:24 0:51:01 13.5
15 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 16:36:04 0:46:04 0:51:27 15.0
16 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 16:39:37 0:49:37 0:51:33 16.0
17 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 16:37:56 0:47:56 0:51:46 17.0
18 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 16:39:57 0:49:57 0:51:48 18.0
19 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 16:40:05 0:50:05 0:51:56 19.0
20 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 16:41:50 0:51:50 0:51:59 20.0
21 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 16:38:12 0:48:12 0:52:18 21.0
22 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 16:40:02 0:50:02 0:52:23 22.0
23 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 16:35:45 0:45:45 0:53:01 23.0
24 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 16:42:37 0:52:37 0:53:02 24.5
24 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 16:41:41 0:51:41 0:53:02 24.5
26 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 16:40:49 0:50:49 0:53:12 26.0
27 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 16:42:26 0:52:26 0:53:16 27.0
28 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 16:40:45 0:50:45 0:53:26 28.0
29 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 16:41:44 0:51:44 0:53:39 29.0
30 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 16:42:24 0:52:24 0:53:46 30.0
31 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 16:43:05 0:53:05 0:53:50 31.0
32 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 16:41:17 0:51:17 0:54:06 32.0
33 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 16:41:44 0:51:44 0:54:10 33.0
34 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 16:40:11 0:50:11 0:54:12 34.0
35 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 16:42:34 0:52:34 0:54:56 35.0
36 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 16:40:54 0:50:54 0:55:23 36.0
37 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 16:43:02 0:53:02 0:55:41 37.0
38 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 16:40:07 0:50:07 0:55:44 38.0
39 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 16:42:59 0:52:59 0:56:07 39.0
40 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 16:43:49 0:53:49 0:56:08 40.0
41 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104   DNF   43.0

R4 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 11:50:47 1:00:47 1:05:53 1.0
2 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 11:51:07 1:01:07 1:05:57 2.0
3 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 11:51:31 1:01:31 1:06:45 3.0
4 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 11:54:29 1:04:29 1:06:52 4.0
5 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 11:50:44 1:00:44 1:07:18 5.0
6 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 11:51:18 1:01:18 1:07:29 6.0
7 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 11:52:21 1:02:21 1:07:39 7.0
8 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 11:53:39 1:03:39 1:08:45 8.0
9 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 11:52:48 1:02:48 1:09:58 9.0
10 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 11:53:28 1:03:28 1:10:08 10.0
11 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 11:52:52 1:02:52 1:10:13 11.0
12 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 11:54:46 1:04:46 1:10:28 12.0
13 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 11:55:47 1:05:47 1:11:03 13.0
14 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 11:58:00 1:08:00 1:11:04 14.0
15 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 11:58:36 1:08:36 1:11:17 15.0
16 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 11:56:06 1:06:06 1:11:55 16.0
17 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 11:59:38 1:09:38 1:12:13 17.0
18 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 11:58:58 1:08:58 1:12:46 18.0
19 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 11:57:50 1:07:50 1:13:03 19.0
20 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 12:00:32 1:10:32 1:13:09 20.0
21 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 11:53:18 1:03:18 1:13:22 21.0
22 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 12:02:32 1:12:32 1:13:33 22.0
23 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 12:03:01 1:13:01 1:13:36 23.0
24 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 12:00:00 1:10:00 1:13:47 24.0
25 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 12:01:57 1:11:57 1:13:49 25.0
26 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 11:56:34 1:06:34 1:14:01 26.0
27 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 12:03:49 1:13:49 1:14:02 27.0
28 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 11:56:13 1:06:13 1:14:06 28.0
29 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 12:00:55 1:10:55 1:14:41 29.0
30 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 12:02:08 1:12:08 1:15:31 30.0
31 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 12:02:09 1:12:09 1:15:32 31.0
32 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104 11:58:42 1:08:42 1:15:51 32.5
32 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 12:03:56 1:13:56 1:15:51 32.5
34 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 12:01:49 1:11:49 1:16:03 34.0
35 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 12:04:59 1:14:59 1:16:11 35.0
36 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 11:58:51 1:08:51 1:16:54 36.5
36 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 12:03:44 1:13:44 1:16:54 36.5
38 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 12:02:20 1:12:20 1:18:42 38.0
39 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 12:03:05 1:13:05 1:18:47 39.0
40 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 12:07:38 1:17:38 1:21:17 40.0
41 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 12:08:10 1:18:10 1:22:05 41.0

R5 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 13:45:35 0:55:35 1:01:12 1.0
2 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 13:47:14 0:57:14 1:01:45 2.0
3 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 13:48:06 0:58:06 1:02:59 3.0
4 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 13:48:24 0:58:24 1:03:04 4.0
5 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 13:46:45 0:56:45 1:03:13 5.0
6 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 13:45:49 0:55:49 1:04:41 6.0
7 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 13:52:53 1:02:53 1:05:13 7.0
8 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 13:51:59 1:01:59 1:05:20 8.5
8 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 13:50:03 1:00:03 1:05:20 8.5
10 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 13:49:21 0:59:21 1:05:35 10.0
11 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 13:51:09 1:01:09 1:06:32 11.0
12 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 13:53:54 1:03:54 1:06:47 12.0
13 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 13:56:10 1:06:10 1:07:06 13.0
14 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 13:50:10 1:00:10 1:07:12 14.0
15 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 13:55:35 1:05:35 1:07:17 15.0
16 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 13:52:17 1:02:17 1:07:35 16.0
17 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 13:54:58 1:04:58 1:08:01 17.0
18 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 13:51:01 1:01:01 1:08:17 18.0
19 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 13:52:59 1:02:59 1:08:20 19.0
20 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 13:51:21 1:01:21 1:08:32 20.0
21 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 13:56:34 1:06:34 1:09:02 21.0
22 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 13:55:58 1:05:58 1:09:28 22.0
23 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 13:56:58 1:06:58 1:09:35 23.0
24 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 13:58:42 1:08:42 1:09:48 24.0
25 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 13:59:48 1:09:48 1:10:01 25.0
26 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 13:59:30 1:09:30 1:10:03 26.0
27 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 13:54:29 1:04:29 1:10:09 27.0
28 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 13:58:59 1:08:59 1:10:47 28.0
29 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 13:56:02 1:06:02 1:11:19 29.0
30 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037 13:58:52 1:08:52 1:11:25 30.0
31 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 13:56:25 1:06:25 1:11:36 31.0
32 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 13:58:22 1:08:22 1:12:24 32.0
33 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047 14:00:14 1:10:14 1:13:32 33.0
34 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 13:57:03 1:07:03 1:14:34 34.0
35 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 13:59:22 1:09:22 1:14:42 35.0
36 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 14:01:58 1:11:58 1:15:04 36.0
37 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 14:02:24 1:12:24 1:15:48 37.0
38 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 14:02:26 1:12:26 1:16:03 38.0
39 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108   OCS   43.0
39 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104   OCS   43.0
39 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055   OCS   43.0

R6 - Small Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 143500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 27 Small X-37 Hansen DEN 68 Michael Möllmann 1.084 15:31:53 0:56:53 1:01:40 1.0
2 25 Small Finn Flyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.079 15:33:32 0:58:32 1:03:09 2.0
3 34 Small Arcona 380 Ikigai SWE 27 Magnus Lundgren 1.101 15:32:36 0:57:36 1:03:25 3.0
4 36 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.108 15:33:07 0:58:07 1:04:24 4.0
5 22 Small Farr 30 happyyachting.com SWE 6100 Pär Svärdson 1.114 15:32:57 0:57:57 1:04:33 5.0
6 49 Small M34 Mod Teknova/Albatross SWE 0 Bengt Falkenberg 1.159 15:31:05 0:56:05 1:05:00 6.0
7 29 Small Fareast 28r Griffin Sailing Team SWE 248 Martin Strandberg 1.085 15:35:21 1:00:21 1:05:29 7.0
8 33 Small X-35 Vortex SWE 202 Martin Moe 1.088 15:35:40 1:00:40 1:06:00 8.0
9 32 Small X-35 Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.088 15:36:09 1:01:09 1:06:32 9.0
10 8 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.037 15:39:31 1:04:31 1:06:54 10.0
11 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Magnus Witting 1.117 15:34:58 0:59:58 1:06:59 11.0
12 10 Small Xp 33 Coquette SWE 6 Anders Kuikka 1.037 15:39:42 1:04:42 1:07:06 12.0
13 19 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 15:38:44 1:03:44 1:07:10 13.0
14 28 Small Finnflyer 36 Geisha SWE 11553 Björn Rosengren 1.085 15:37:05 1:02:05 1:07:22 14.0
15 13 Small Xp 33 Norix SWE 39 Stephan Berntsson 1.045 15:39:48 1:04:48 1:07:43 15.0
16 31 Small X-35 Hang Loose SWE 106 Magnus Ekbom 1.088 15:37:21 1:02:21 1:07:50 16.0
17 11 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.039 15:40:23 1:05:23 1:07:56 17.5
17 18 Small First 35 Jolie SWE 64 Markus Svensson 1.053 15:39:31 1:04:31 1:07:56 17.5
19 4 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.014 15:42:02 1:07:02 1:07:58 19.0
20 14 Small First 36.7 Lucky Lady NOR 10180 Morten Lycke 1.047 15:40:35 1:05:35 1:08:40 20.0
21 40 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Jörgen Preuss 1.105 15:37:19 1:02:19 1:08:52 21.0
22 35 Small Farr 30 Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.104 15:37:26 1:02:26 1:08:56 22.0
23 20 Small First 35 Rebellion SWE 8226 Carl Fjällman 1.055 15:40:30 1:05:30 1:09:06 23.0
24 41 Small Mannerberg 38 Pila SWE 9267 Mattis Ekvall 1.119 15:36:49 1:01:49 1:09:10 24.0
25 24 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.08 15:39:15 1:04:15 1:09:23 25.0
26 12 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.043 15:41:54 1:06:54 1:09:47 26.0
27 5 Small J/92s Ninja SWE 47 Peter Amundin 1.016 15:44:17 1:09:17 1:10:24 27.0
28 3 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.008 15:44:57 1:09:57 1:10:31 28.0
29 23 Small Alltiett 35 Jessica SWE 1 Sten Bergqvist 1.077 15:40:35 1:05:35 1:10:38 29.0
30 2 Small Wasa 360 Ruter Dam SWE 22 Jonas Caspersson 1.003 15:45:27 1:10:27 1:10:40 30.0
31 38 Small Farr 30 Farrari SWE 11 Lars Aarum 1.117 15:38:22 1:03:22 1:10:47 31.0
32 16 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.047 15:42:38 1:07:38 1:10:49 32.0
33 37 Small Mumm 36 Pakalolo NOR 50390 Marius Andersen 1.112 15:39:55 1:04:55 1:12:11 33.0
34 26 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.08 15:42:13 1:07:13 1:12:36 34.0
35 7 Small X-99 Bonk SWE 13 Fredrik Ljungmark 1.026 15:46:07 1:11:07 1:12:58 35.0
36 6 Small X-99 eXile SWE 92 Fredric Nilsson 1.026 15:46:37 1:11:37 1:13:29 36.0
37 30 Small Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.078 15:43:47 1:08:47 1:14:09 37.0
38 17 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.05 15:46:29 1:11:29 1:15:03 38.0
39 21 Small First 35 Wasabi NOR 13990 Henning Føsker 1.059 15:46:30 1:11:30 1:15:43 39.0
40 9 Small Melges 24 Decision SWE 536 Thomas Dahl 1.037   DNF   43.0
40 15 Small First 36.7 Racoon SWE 57 Lars Niklasson 1.047   DNF   43.0

R1 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 130500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 13:46:48 0:41:48 0:50:27 1.0
2 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 13:48:14 0:43:14 0:52:03 2.0
3 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 13:49:55 0:44:55 0:53:00 3.0
4 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 13:49:16 0:44:16 0:53:26 4.0
5 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 13:52:45 0:47:45 0:53:35 5.0
6 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 13:51:14 0:46:14 0:53:43 6.0
7 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 13:49:30 0:44:30 0:53:53 7.0
8 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 13:52:59 0:47:59 0:54:02 8.0
9 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 13:50:05 0:45:05 0:54:44 9.0
10 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 13:50:15 0:45:15 0:54:59 10.5
10 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 13:54:29 0:49:29 0:54:59 10.5
12 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 13:50:52 0:45:52 0:55:19 12.0
13 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 13:54:17 0:49:17 0:55:27 13.0
14 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 13:52:59 0:47:59 0:55:37 14.0
15 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 13:44:19 0:39:19 0:55:43 15.0
16 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 13:56:15 0:51:15 0:55:55 16.0
17 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 13:53:31 0:48:31 0:56:23 17.0
18 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 13:54:36 0:49:36 0:56:36 18.0
19 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 13:52:22 0:47:22 0:57:10 19.0
20 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 13:53:05 0:48:05 0:57:19 20.0
21 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 13:52:45 0:47:45 0:57:44 21.0
22 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 13:52:51 0:47:51 0:58:25 22.0
23 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 13:47:37 0:42:37 1:00:00 23.0

R2 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 141500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 14:57:25 0:42:25 0:51:12 1.0
2 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 14:58:34 0:43:34 0:52:46 2.0
3 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 14:52:35 0:37:35 0:53:15 3.0
4 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 14:59:50 0:44:50 0:54:04 4.0
5 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 15:00:03 0:45:03 0:54:14 5.0
6 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 14:54:00 0:39:00 0:54:55 6.0
7 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 15:03:47 0:48:47 0:54:56 7.0
8 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 15:00:40 0:45:40 0:55:29 8.0
9 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 15:01:35 0:46:35 0:56:33 9.0
10 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 15:01:56 0:46:56 0:57:18 10.0
11 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 15:05:59 0:50:59 0:57:21 11.0
12 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 15:04:10 0:49:10 0:58:01 12.0
13 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 15:04:59 0:49:59 0:58:05 13.5
13 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 15:06:46 0:51:46 0:58:05 13.5
15 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 15:07:27 0:52:27 0:58:16 15.0
16 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 15:05:17 0:50:17 0:58:17 16.0
17 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 15:03:40 0:48:40 0:58:44 17.0
18 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 15:08:52 0:53:52 0:58:46 18.0
19 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 15:03:56 0:48:56 0:59:04 19.0
20 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 15:04:04 0:49:04 0:59:19 20.0
21 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 15:07:09 0:52:09 0:59:30 21.0
22 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 15:06:25 0:51:25 0:59:45 22.0
23 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 15:05:24 0:50:24 1:00:05 23.0

R3 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 154000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 16:23:39 0:43:39 0:52:52 1.0
2 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 16:24:01 0:44:01 0:53:08 2.0
3 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 16:18:35 0:38:35 0:54:40 3.0
4 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 16:26:21 0:46:21 0:54:42 4.0
5 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 16:25:27 0:45:27 0:55:11 5.0
6 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 16:26:08 0:46:08 0:55:33 6.0
7 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 16:26:58 0:46:58 0:56:39 7.0
8 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 16:29:19 0:49:19 0:57:18 8.0
9 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 16:30:58 0:50:58 0:57:23 9.0
10 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 16:27:18 0:47:18 0:57:28 10.0
11 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 16:29:43 0:49:43 0:57:37 11.0
12 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 16:27:30 0:47:30 0:58:00 12.0
13 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 16:30:53 0:50:53 0:58:03 13.0
14 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 16:28:03 0:48:03 0:58:06 14.0
15 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 16:28:23 0:48:23 0:58:24 15.0
16 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 16:32:00 0:52:00 0:58:30 16.0
17 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 16:30:48 0:50:48 0:59:02 17.0
18 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 16:33:13 0:53:13 0:59:07 18.0
19 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 16:22:04 0:42:04 0:59:14 19.0
20 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 16:33:36 0:53:36 1:00:08 20.0
21 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 16:36:11 0:56:11 1:01:18 21.0
22 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 16:31:26 0:51:26 1:01:19 22.0
23 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 16:31:06 0:51:06 1:01:41 23.0

R4 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 11:42:13 1:02:13 1:15:06 1.0
2 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 11:44:41 1:04:41 1:16:20 2.0
3 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 11:44:13 1:04:13 1:17:46 3.0
4 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 11:44:27 1:04:27 1:17:55 4.0
5 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 11:35:14 0:55:14 1:18:16 5.0
6 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 11:49:35 1:09:35 1:18:21 6.0
7 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 11:47:36 1:07:36 1:18:33 7.0
8 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 11:44:45 1:04:45 1:18:40 8.0
9 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 11:45:23 1:05:23 1:18:43 9.0
10 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 11:48:24 1:08:24 1:19:29 10.0
11 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 11:50:14 1:10:14 1:20:08 11.0
12 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 11:46:54 1:06:54 1:20:45 12.0
13 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 11:50:00 1:10:00 1:21:08 13.0
14 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 11:47:09 1:07:09 1:21:31 14.0
15 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 11:52:58 1:12:58 1:21:52 15.0
16 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 11:47:05 1:07:05 1:21:55 16.0
17 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 11:53:51 1:13:51 1:22:03 17.0
18 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 11:48:38 1:08:38 1:22:50 18.5
18 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 11:55:55 1:15:55 1:22:50 18.5
20 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 11:38:59 0:58:59 1:23:03 20.0
21 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 11:50:30 1:10:30 1:25:01 21.0
22 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 11:57:05 1:17:05 1:26:43 22.0
23 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192   DNF   26.0

R5 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 13:02:17 0:42:17 0:59:55 1.0
2 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 13:10:50 0:50:50 1:01:34 2.0
3 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 13:11:10 0:51:10 1:02:10 3.0
4 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 13:11:46 0:51:46 1:02:29 4.0
5 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 13:11:41 0:51:41 1:03:06 5.0
6 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 13:13:42 0:53:42 1:03:22 6.0
7 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 13:14:34 0:54:34 1:03:24 7.0
8 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 13:14:51 0:54:51 1:03:34 8.0
9 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 13:12:37 0:52:37 1:03:37 9.0
10 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 13:15:00 0:55:00 1:03:55 10.0
11 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 13:16:53 0:56:53 1:04:03 11.0
12 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 13:12:48 0:52:48 1:04:06 12.0
13 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 13:17:07 0:57:07 1:04:15 13.0
14 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 13:13:25 0:53:25 1:04:28 14.0
15 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 13:17:17 0:57:17 1:05:22 15.0
16 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 13:18:53 0:58:53 1:05:25 16.0
17 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 13:15:16 0:55:16 1:06:39 17.0
18 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 13:21:21 1:01:21 1:08:50 18.0
19 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 13:09:27 0:49:27 1:09:38 19.0
20 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091 13:24:31 1:04:31 1:10:23 20.0
21 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 13:25:04 1:05:04 1:17:34 21.0
22 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 13:11:01 OCS   26.0
22 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207 13:13:36 OCS   26.0

R6 - Large Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 142500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 60 Large Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg 1.204 15:20:54 0:55:54 1:07:18 1.0
2 62 Large Club Swan 42 Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.211 15:21:39 0:56:39 1:08:36 2.0
3 47 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.141 15:25:29 1:00:29 1:09:01 3.0
4 50 Large Grand Soleil 42R Gråtass NOR 11172 Bente Vikenes 1.159 15:24:35 0:59:35 1:09:03 4.0
5 67 Large TP52 Truck nor Wolfpack NOR 12000 Per Ottar Skaaret 1.417 15:13:47 0:48:47 1:09:08 5.0
6 64 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.215 15:22:15 0:57:15 1:09:34 6.0
7 56 Large Landmark 43 Destin NOR 12343 Tore Kandahl 1.206 15:23:05 0:58:05 1:10:03 7.0
8 46 Large J/111 Blur SWE 69 Peter Gustafsson 1.126 15:27:38 1:02:38 1:10:32 8.0
9 63 Large Swan 45 Zorro NOR 12545 Zorro Zorro 1.214 15:23:29 0:58:29 1:11:00 9.0
10 54 Large Ker 39 Vencom SWE 3939 Johan A. Gustafsson 1.18 15:25:14 1:00:14 1:11:05 10.0
11 65 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.221 15:23:23 0:58:23 1:11:17 11.5
11 45 Large J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.125 15:28:22 1:03:22 1:11:17 11.5
13 66 Large one-off Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.408 15:15:42 0:50:42 1:11:23 13.0
14 52 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.162 15:26:37 1:01:37 1:11:36 14.0
15 44 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.122 15:28:56 1:03:56 1:11:44 15.0
16 57 Large Club Swan 42 Lusso Lupa NOR 13500 John Langö 1.207 15:24:40 0:59:40 1:12:01 16.0
17 61 Large Xp-44 Too Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.209 15:25:09 1:00:09 1:12:43 17.0
18 51 Large X-41 Imagine GER 6960 Felix Streckenbach 1.162 15:27:48 1:02:48 1:12:58 18.0
19 43 Large Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.111 15:31:34 1:06:34 1:13:57 19.0
20 55 Large Pauger 30 Cheetah SWE 1005 Mikael Vesala 1.192 15:29:12 1:04:12 1:16:32 20.0
21 58 Large Landmark 43 Santa NOR 12143 Claus Landmark 1.207 15:21:44 UFD   26.0
21 42 Large Xp-38 Yolo SWE 75 Jan Ågren 1.091   UFD   26.0
21 59 Large Xp 44 Born to Run NOR 15144 Pål Stiansen 1.207   UFD   26.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
UFDU-flag disqualification 26


www.blur.se/MBBR

Sailwave Scoring Software 2.9.3
www.sailwave.com